Головна | Контакти | Корисні лінки
 АСОЦІАЦІЯ МІЖНАРОДНИХ АВТОМОБІЛЬНИХ ПЕРЕВІЗНИКІВ УКРАЇНИ
07.03.2023 Надання перевізникам – учасникам АсМАП України послуги з видачі гарантій Т1    30.11.2022 Шановні перевізники, з урахування можливих відключень електроенергії Заявки на отримання книжок МДП будуть прийматися до 14-00 години    07.04.2022 Наразі видача книжок МДП відбувається за попереднім телефонним запитом    04.02.2022 Доставка книжок МДП кур’єрською службою доставки.    16.03.2020 ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПІД ЧАС ПАНДЕМІЇ, ПОВ’ЯЗАНОЇ З КОРОНАВІРУСОМ COVID-19.    14.04.2014 Почни з себе, нe давай хабарів!    
Четвер, 30 березня 2023 р.
НОВИНИ | ПРО АсМАП | ВІЗИ | ЄУТР | КОНКУРСИ | Інформація для вступу
Гарячі новини
17.03.2023 Засідання Комітету підприємців сфери автотранспорту та логістики при ТПП...    
17.03.2023 Щодо продовження Угоди про лібералізацію вантажних автоперевезень між Україною та ЄС до 30 че...    
09.03.2023 Румунія. Вимога щодо наявності СПК водія під час перевезень вантажів....    
09.03.2023 Щодо відключення міжнародних автоперевізників від системи «ШЛЯХ»...    
07.03.2023 Надання перевізникам – учасникам АсМАП України послуги з видачі гарантій Т1<...    
02.03.2023 Італія. Заборона руху для великовагових транспортних засобів на 2023 рік...    
Авторизація
Логін
Пароль
 РеєструватисяЗабули пароль?
Пошук
Опитування
На данний момент немає опитувань
Старі опитування
Інформація щодо Пакету мобільності Європейського Союзу
 

Шановні перевізники!

Прийнятий Європейським Парламентом 8 липня 2020 року Пакет мобільності являє собою набір законодавчих актів ЄС, призначений для регулювання комерційних відносин в сфері автомобільного транспорту на рівні ЄС.

Пакет мобільності складається з наступних законодавчих актів:

Регламент ЄС 2020/1054 від 15 липня 2020 р. про внесення поправок до Регламенту ЄС № 561/2006 щодо мінімальних вимог до максимального денного і щотижневому часу керування, мінімальним перерв, щоденних і щотижневих періодів відпочинку та Регламенту ЄС 165/2014 щодо тахографів;

Регламент ЄС 2020/1055 від 15 липня 2020 р. про внесення поправок в Регламенти ЄС 1071/2009, ЄС 1072/2009 і ЄС 1024/2012 з метою їх адаптації до змін в секторі автомобільного транспорту (щодо допуску до професії та до ринку автомобільних перевезень);

Директива ЄС 2020/1057 від 15 липня 2020 р., що встановлює особливі правила щодо Директиви ЄC 96/71 і Директиви ЄС 2014/67 про делегування водіїв в секторі автомобільного транспорту та внесення поправок в Директиву ЄC 2006/22 щодо вимог правозастосування та Регламенту ЄС № 1024/2012 (щодо відрядження водіїв).

Зміни передбачені Пакетом мобільності будуть запроваджуватися поетапно.

Перші положення почнуть діяти через 20 днів після публікації прийнятого Пакету. Оскільки публікація в офіційному виданні ЄС «Official journal» відбулась 31 липня ц.р., то перші положення вступлять в силу вже 20 серпня 2020 року, чергові через 18 місяців, тобто у лютому 2022 року, останні зміни - в 2024 році, а саме:

Правила, викладені в Регламенті 1054 про періоди керування та відпочинку, будуть застосовуватися з 20 серпня 2020 року, за винятком конкретних термінів щодо тахографів та контролю, які зазначені у тексті регламенту. Правила для СМАРТ тахографів будуть застосовуватися набагато пізніше, з грудня 2024 року.

Правила, викладені в Регламенті 1055 про доступ до професії та доступ до ринку автоперевезень, будуть застосовуватися через 18 місяців після набуття чинності Регламенту, тобто з січня 2022 року.

Правила, викладені в Директиві 1057 про відрядження водіїв, необхідно буде перенести в національне законодавство країн ЄС, і застосувати через 18 місяців після набуття чинності Регламенту, тобто з січня 2022 року.

Пакет мобільності вводить зміни в транспортному праві ЄС, які стосуються:

- ведення транспортної діяльності та доступу до міжнародних ринків;

- режиму праці та відпочинку водія та дорожнього контролю;

- правил роботи з тахографом;

- правил відрядження водіїв.

Коментар АсМАП України:

Звертаємо увагу, що Пакет мобільності ЄС, як низка європейських нормативних актів, визначає правила роботи для транспортних компаній, зареєстрованих в країнах - членах Європейського Союзу, та водіїв, які працюють в таких компаніях.

Зокрема, в частині дотримання режиму праці та відпочинку водія українські перевізники та водії продовжують дотримуватись положень Європейської угоди ЄУТР, Договірною стороною якої є Україна.

Секретаріат АсМАП України у межах своєї компетенції проаналізував вищезазначені документи Пакету мобільності стосовно змін, які вводяться, та повідомляє наступне.

1. Зміни періодів керування та відпочинку водія:

Збережена заборона на проведення нормального щотижневого періоду відпочинку водія у кабіні транспортного засобу.

Щотижневий період відпочинку водія (і будь-який щотижневий період відпочинку тривалістю не менше 45 годин) не може використовуватися в кабіні транспортного засобу. Якщо водій відпочиває далеко від дому, роботодавець бере на себе витрати по розміщенню водія (наприклад, в готелі або іншому номері з відповідними спальними і санітарними зручностями).

 

( В тексті Регламенту 1054 визначено : «8. Регулярні щотижневі періоди відпочинку і будь-які щотижневі періоди відпочинку тривалістю понад 45 годин, взяті в якості компенсації за попередні скорочені щотижневі періоди відпочинку, не повинні використовуватися в транспортному засобі. Вони повинні бути прийняті у відповідних для чоловіків і жінок приміщеннях з адекватними спальними і санітарними умовами. Всі витрати по розміщенню поза транспортним засобом оплачує роботодавець.»).

Звертаємо увагу українських перевізників, що пункт 8 статті 8 ЄУТР також не передбачає можливість проведення нормального щотижневого відпочинку водія (45 годин) у кабіні.

На сьогодні сім країн ЄС запровадили штрафні санкції щодо порушення цієї норми, зокрема: Бельгія, Великобританія, Італія, Іспанія, Німеччина, Нідерланди та Франція.

Щодо можливого введення іншими країнами ЄС штрафів за порушення цього положення, Асоціація повідомить на сайті у разі надходження офіційної інформації.

Дозволено застосовувати два скорочених щотижневих періодів відпочинку поспіль при міжнародному перевезенні вантажів

«водій, який здійснює міжнародні перевезення товарів, може за межами держави-члена ЄС брати два послідовних скорочених щотижневих періоду відпочинку за умови, що водій протягом будь-яких чотирьох послідовних тижнів використовує не менше чотирьох щотижневих періодів відпочинку, з яких не менше двох повинні бути регулярними щотижневими періодами відпочинку.»

Компенсація

Скорочений відпочинок повинен бути компенсований еквівалентним періодом відпочинку, який:

 • повинен бути взятий один раз до кінця третього тижня,
 • компенсація повинна передувати регулярному щотижневому відпочинку (45 год.),
 • компенсація може бути додана до відпочинку тривалістю не менше 9 годин.

  Дозволено перевищити щоденний і щотижневий час керування водіння від 1 до 2 годин з метою дістатися до бази для відпочинку

  Відповідно змін до ст. 12 Регламенту 561/2006 у виключних випадках водію можна продовжити щоденний або щотижневий час керування на 1 годину, щоб дістатися до бази підприємства або місця проживання водія і взяти щотижневий відпочинок, або на 2 години (за умови 30-хвилинної перерви), щоб дістатися на базу компанії або місце проживання водія для отримання регулярного щотижневого відпочинку (45 годин).

  Однак компенсація за цей час повинна бути отримана один раз до кінця 3-го тижня, наступного за тижнем, коли мало місце продовження робочого часу.

  Коментар АсМАП України: У разі виключних випадків відхилення від положень ЄУТР українські перевізники мають дотримуватись статті 9 ЄУТР та зазначити на зворотному боці реєстраційного листа (роздруківки) «ст. 9 ЄУТР, час (період) та причину відхилення від положень».

  Дозволено приймати нормальний щоденний (11год.) або скорочений щотижневий (24 год.) відпочинок на поромі (з перериванням не більш ніж 2 рази іншими видами діяльності, що не перевищує годину), а також нормальний щотижневий період відпочинку (45 год.), якщо поїздка на поромі або потязі триває понад 8 годин та більше;

  Перерва для екіпажу водіїв

  Після часу управління водій зможе зробити 45-хвилинну перерву в автомобілі, яким керує інший водій, за умови, що водій, який робить перерву, не бере участі в наданні допомоги водієві, керуючому транспортним засобом.

  Повернення водія додому кожні чотири тижні (з 20 серпня 2020 р.)

  Водії повинні будуть повертатися додому кожні чотири тижні.

  Повернення транспортного засобу на базу

  Транспортному засобу доведеться повертатися на «базу» не рідше одного разу в вісім тижнів.

  Тахографи

  Для європейських перевізників відповідно до змін до Регламенту 165/2014 передбачено наступний календарний графік нововведень:

  Обов’язок реєстрації у тахографі вручну перетину кордону країн ЄС – з 2 лютого 2022 р.

  Обов'язкова установка SMART тахографів 2-го покоління на нові транспортні засоби - з 21 серпня 2023 р.

  Заміна SMART тахографів 1-го покоління (що були введені з 15.06.2019 р.) на SMART тахографи 2-го покоління:

  - з серпня 2024 р. на всіх тягачах, обладнаних аналоговими і цифровими тахографами;

  - з серпня 2025 р. на тягачах з встановленими SMART тахографами 1- го покоління;

  - з 1 липня 2026 р. SMART тахографи 2-го покоління також є обов'язковими для легких комерційних транспортних засобів (від 2,5 до 3,5 т.), оскільки вони підпадають під дію Регламенту 561/2006 (зі змінами Регламенту 1054).

  Обов'язок зберігання та надання для контролю даних з тахографа щодо поточного дня і 56 попередніх днів - з 31 грудня 2024 р.

  Коментар АсМАП України: Українські перевізники продовжують дотримуватись правил щодо тахографів відповідно вимог Угоди ЄУТР.

  Безпечні стоянки

  Єврокомісія складе список безпечних місць для паркування. Цей список буде публікуватися на офіційному сайті і постійно оновлюватися.

  2. Каботаж (стосується виключно перевізників країн ЄС, для українських компаній каботаж є грубим порушенням).

  З березня 2022 року для європейських перевізників вводяться зміни в поточних правилах каботажу. На сьогодні дозволені три каботажні операції в чужій країні протягом семи днів.

  Після вступу в силу Пакета мобільності перевізник зможе виконувати максимум три каботажних операції протягом семи календарних днів, проте водій не зможе виконувати черговий каботаж на території тієї ж країни, якщо не пройдуть як мінімум чотири дні з моменту такої останньої поїздки. Це означає, що транспортний засіб буде заморожено (звідси використовуваний термін cooling off) протягом 4 днів після виконання каботажу (наприклад, на території Німеччини).

  3. Правила відрядження водіїв

  Ці поправки направлені на забезпечення того, щоб водії, що працюють в компаніях країн членів ЄС отримували однакову оплату за однакову роботу в одній і тій же країні (згідно з тими ж правилами, включаючи вимоги до мінімальної заробітної плати). Вимога про виплату водієві заробітної плати, що відповідає вимогам іноземної держави, до якої направляється водій, буде застосовуватися не у всіх випадках.

  Пакет мобільності звільняє від правил делегування водіїв, що виконують:

  двосторонні перевезення, транзитні перевезення, комбіновані перевезення (якщо вони виконуються в рамках двосторонніх перевезень).

  Пакет мобільності викликав багато запитань навіть у європейських перевізників та Асоціацій членів IRU. На сьогодні проводяться постійні консультації з приводу однозначного розуміння положень регламентів на рівні IRU, національних міністерств транспорту та Єврокоміссії. У найближчі місяці буде все більше і більше ясності, для цього також будуть проводитися спільні консультації IRU з CORTE / ECR (європейські правоохоронні органи), а питання, які потребують роз'яснення, будуть передані в Європейську Комісію.

  Одночасно з Пакетом мобільності Єврокомісія опублікувала Декларацію, в якій визнає , що у прийнятому пакеті мобільності є елементи, які не відповідають амбіціям Європейського зеленого курсу і схвалення мети досягнення кліматично нейтрального ЄС до 2050 року. Це стосується обов'язку повернення транспортного засобу на базу держави-члену кожні 8 тижнів, а також обмеження на комбіновані перевезення. Ці заходи не були частиною пропозицій Комісії, прийнятих 31 травня 2017 року, і не були предметом оцінки впливу. Зобов'язання повернення вантажівки може призвести до неефективності транспортної системи і збільшення непотрібних викидів, забруднення і заторів. Тому Комісія уважно оцінить вплив цих двох аспектів на клімат, навколишнє середовище та функціонування єдиного ринку.

  Пунктом 34 Пакету мобільності зазначено, що: «Важливо, щоб транспортні підприємства, створені в третіх країнах, підпорядковувалися правилам, еквівалентним правилам Європейського Союзу, при виконанні дорожніх транспортних операцій на території ЄС. Єврокомісія повинна оцінити застосування цього принципу на рівні Союзу і запропонувати адекватні рішення для обговорення в контексті Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, що беруть участь в міжнародних автомобільних перевезеннях («Угода ЄУТР»).»

  Отже у рамках Групи Експертів з питань Угоди ЄУТР на рівні ЄЕК ООН наступні роки будуть розглядатися пропозиції ЄС щодо внесення змін до ЄУТР.

  Департамент транспортної політики АсМАП України

 • Рекомендуємо до співпраці
  www.uts.in.ua
  Стратегічний партнер
  http://www.asmap.org.ua/nkc/nkc2021.pdf
  https://lex-truck.com.ua
  http://www.tirepd.org/
  www.iru.org/index/transpark-app
  www.busandcoach.travel
  dalnoboy.com
  Copyright © by AsMAP        Powered by Vis-A-Vis